Путін готує росіян до тривалої війни проти України

Російський лідер уже визнає втрати і спонукає росіян не відступати.

«Тільки боротися, тільки продовжувати»: Путін готує росіян до тривалої війни – NYT

На кадрах, оприлюднених Кремлем у новорічну ніч, видно, як президент Владімір Путін спілкується з солдатами, закликаючи їх: «Ми не можемо ні від чого відмовитися. Ми повинні тільки боротися, тільки продовжувати».

Потім він додає: «Звичайно, ще багато чого потрібно зробити».

З настанням зими, а наступного місяця наближається річниця вторгнення Росії в Україну, Путін відмовився від своїх попередніх зусиль захистити громадськість від болю війни і тепер намагається підготувати росіян і свою армію до того, що попереду довга боротьба. Про це йдеться у статті The New York Times.

«Він став набагато менш розслабленим, менш оптимістичним, – сказала Тетяна Станова, російська аналітикиня, яка досліджує Путіна для своєї політичної аналітичної фірми R.Politik. – Відчувається певна тривога, бажання мобілізувати всі можливі сили для досягнення своїх цілей».

Путін не зробив жодної заяви про український ракетний обстріл міста Макіївка минулих вихідних, під час якого, за словами Росії, було вбито 63 її солдати (а Україна стверджувала, що загинули сотні). У результаті потік критики з боку провоєнних блогерів у соціальних мережах був спрямований на російських командувачів та оминув самого Путіна, що є закономірністю, яка стала очевидною після місяців прорахунків російських військових.

На панахиді у вівторок у Самарі, звідки родом багато жертв у Макіївці, закликали до помсти Україні. У повідомленнях не було жодної критики на адресу посадових осіб, відповідальних за війну.

Проте незвично швидка реакція Міністерства оборони Росії, яке визнало масові жертви в Макіївці на наступний день після атаки і пообіцяло надати «всю необхідну допомогу і підтримку» сім’ям загиблих, показала, що Кремль прагне стати більш прозорим для росіян, ніж це було в перші місяці війни.

Це контрастує із загибеллю у квітні минулого року флагмана російського Чорноморського флоту «Москва». Кремль так і не визнав, що корабель був уражений українськими ракетами, і не оновив дані про загибель одного моряка і 27 зниклих безвісти, що розчарувало членів сімей екіпажу.

Протягом більшої частини минулого року Путін демонстрував впевненість, дозволяючи життю всередині Росії продовжуватись у звичайному режимі. Його угода з громадськістю була прямолінійною: залиште політику і бойові дії нам, і ви не відчуєте значного болю від нашої виправданої «спеціальної військової операції» в Україні.

Це закінчилося у вересні, коли контрнаступ України приголомшив Кремль і Путін віддав наказ про військовий призов, який тверді прихильники війни назвали давно назрілим. Зараз Путін подвоює свої зусилля, щоб ще більше втягнути російське суспільство у війну.

Новий підхід був яскраво продемонстрований у суботу, коли Путін порушив традицію і виступив із новорічною промовою, знятою не в Кремлі, а на військовій базі на фоні людей у ​​формі. Щорічна промова, як правило, багата на аполітичні банальності. Але цього разу Путін представив свій наратив про те, що Захід прагне знищити Росію. 

«Захід збрехав про мир, готуючись до агресії, – сказав він. – Вони цинічно використовують Україну та її народ, щоб послабити та розділити Росію».

Це був останній і, мабуть, найяскравіший випадок спроби Путіна підготувати росіян до тривалої війни.

Американські офіційні особи бачать, що Кремль нарешті починає вчитися на своїх помилках на полі бою. Росія покращує свою оборону та висуває більше солдатів на лінію фронту, а також поставила єдиного генерала на чолі війни, який зміг організувати відступ з українського міста Херсона з мінімальними втратами в листопаді.

Російське командування також публічно стримує свої амбіції. Генерал Валерій Герасимов, начальник російського генерального штабу, заявив 22 грудня, що нинішня увага Росії зосереджена на спробі захопити решту Донецької області.

«Тут менше тріумфалізму», – сказав в інтерв’ю Руслан Левієв, російський військовий аналітик групи аналізу відкритих джерел Conflict Intelligence Team. Він сказав, що був здивований тим, як швидко Міністерство оборони Росії визнало втрати в Макіївці, зазначивши, що йому зазвичай потрібні дні, щоб визнати велику кількість втрат – якщо воно взагалі визнає це.

Сам Путін, схоже, знову зосередився на тилу, одночасно прагнучи попередити будь-яке потенційне невдоволення жахливими наслідками війни і намагаючись мобілізувати росіян на більш активну її підтримку. У Росії поширюються чутки про те, що Путін незабаром віддасть наказ про нову мобілізацію, щоб отримати більше людей на фронт.

За оцінками західних чиновників, понад 100 тисяч російських військовослужбовців були вбиті або поранені в ході бойових дій, а російський Центральний банк заявляє, що економіка країни скоротилася на 3% у 2022 році.

Проте поки що страждання, завдані Росії війною, не призвели до масового невдоволення. Економіка виявилася більш стійкою до західних санкцій, ніж багато хто очікував, а кремлівська телевізійна пропаганда була ефективною в переконанні багатьох росіян, що вторгнення в Україну є оборонною війною, нав’язаною Росії Заходом.

У той час як у соціальних мережах широко обговорювалося обурення з приводу загибелі російських солдатів у Макіївці, всередині Росії було мало критики на адресу самого Путіна з приводу цього інциденту. Військові блогери зазначають, що велику кількість загиблих можна було б мінімізувати, якби командири дотримувалися елементарних запобіжних заходів, таких як розподіл новоприбулих солдатів у більш безпечних місцях, замість того, щоб скупчувати їх біля боєприпасів.

На панахиді в Самарі близько 100 учасників розмахували російськими прапорами і координували збір допомоги для тих, хто вижив. Об’єктами їхнього обурення були Україна і Захід, а не їхні власні лідери.

«Весь Захід зімкнувся проти нас, щоб нас знищити», – заявила на мітингу в Самарі Катерина Колотовкіна, голова солдатського гуманітарного фонду та дружина російського генерала, який воює в Україні, повторюючи основну тему державної пропаганди.

У соціальних мережах перші заклики провоєнних російських коментаторів звинуватити чиновників, відповідальних за втрати в Макіївці, у державній зраді змінилися більш стриманою критикою місцевих військових рішень і порадами щодо уникнення майбутніх катастроф. Жоден, здавалося, не критикував Путіна, а завуальовані напади частіше були спрямовані на його високопосадовців.

Інстинкт зняти з Путіна провину проявився в дописі впливової російської військової блогерки Анастасії Кашеварової, уродженки Самарської області, в понеділок увечері. 

«Так, Володимире Володимировичу, ми любимо свою країну, – написала вона, звертаючись до Путіна. – Я так люблю Росію, що ненавиджу конкретних персонажів у вашому оточенні».

Але деякі аналітики вважають, що вилив протесту все ж таки може бути. Російський політолог Міхаїл Виноградов зазначив, що суспільна реакція на військові жертви під час радянського вторгнення в Афганістан у 1980-х роках «сталася не відразу, не в перший рік війни».

Той факт, що суспільна реакція проти Путіна всередині Росії досі не матеріалізувалася, може означати одне з двох, сказав Виноградов: або політична система «максимально стабільна», або почуття розчарування поступово накопичуються і «можуть одного дня призвести до енергетичного вибуху».

«Обидві гіпотези мають право на існування», – сказав він.

Для Кремля не тільки війна може внести політичну нестабільність у цей рік. Наступні президентські вибори в Росії заплановані на березень 2024 року. Хоча Путіну не доведеться зіткнутися з реальною конкуренцією на виборах, ця дата стала важливою, оскільки аналітики і представники російської еліти широко розглядають її як момент, коли 70-річний Путін може дати зрозуміти, кого він хоче в кінцевому підсумку бачити своїм спадкоємцем.

Тетяна Станова сказала, що дуже ймовірно, що Путін знову балотуватиметься – конституційні зміни, внесені у 2020 році, дозволяють йому залишатися при владі до 2036 року. І вона вважає, що напруженість всередині двох фракцій російської еліти – «жорстких», які вимагають ескалації війни, і «прагматиків», які прагнуть її уникнути, – буде тільки зростати в наступному році.

«Я думаю, що 2023 рік стане певною мірою вирішальним, визначивши, у який бік схилиться баланс, – сказала Станова. – Ми знаходимося на своєрідній небезпечній межі».

Джерело

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Детальніше