Скіфське золото – Верховний суд Нідерландів, швидше за все, віддасть експонати Україні

Експонати кримських музеїв «застрягли» в Амстердамі на дев’ять років у зв’язку з судовими процесами.

Генеральний адвокат Верховного суду Нідерландів підтвердив необґрунтованість скарг РФ у справі про «скіфське золото» 

Генеральний адвокат Верховного суду Нідерландів підтвердив необґрунтованість скарг «російських кримських музеїв» у справі про приналежність колекції «скіфського золота». Україна позитивно оцінює таке рішення, заявила заступниця міністра юстиції України Ірина Мудра в коментарі «Укрінформу».  

«Згідно з судовою системою Нідерландів, такий консультативний висновок передує будь-якому рішенню Верховного суду. І хоча суд юридично не зобов’язаний дотримуватися висновків генерального адвоката, як свідчить статистика, суд виносить свої рішення, спираючись на такі незалежні висновки у 95% справ», – сказала вона.

За словами Мудрої, якщо за результатами розгляду касаційної скарги так званих кримських музеїв Верховний суд вирішить переглянути рішення апеляційного суду, то він може пристати до позиції щодо застосовності конвенції ЮНЕСКО, як це передбачає рішення першої інстанції.

“Таким чином, ми очікуємо рішення на користь України в будь-якому разі”, – наголосила заступниця міністра.

Оскільки Верховний суд – найвища судова інстанція Нідерландів, його рішення має стати фінальним у справі про «скіфське золото», після якого експонати віддадуть з Музея Алларда Пірсона, в якому вони зберігаються вже дев’ять років.

«Скіфське золото» – це альтернативна назва виставки «Крим – золото і таємниці Чорного моря», яку в 2013 році сформували п’ять українських музеїв (один у Києві і чотири в Криму) із 584 експонатів (понад двох тисяч предметів), загальна вартість яких оцінюється у 10 мільйонів євро. Спочатку виставку повезли до Німеччини, а потім, на початку лютого 2014 року, перевезли в Амстердам. 

Після анексії Криму частину експонатів повернули до київського музею, а щодо решти постала проблема: юридично експонати належать Україні, тому повертати їх в кримські музеї, які перебувають під окупаційною російською владою, неправильно. При цьому кримські музеї вимагали повернути їм ці експонати. У зв’язку з цим амстердамський музей Алларда Пірсона, в якому перебувають експонати, вирішив віддати їх тим, кому дозволить суд. 

У жовтні 2021 року суд Амстердама ухвалив, що “скіфське золото” є частиною спадщини України. У січні 2022 року окупанти подали апеляцію на рішення суду. Остаточне рішення Верховного суду Нідерландів очікується 15 вересня 2023 року.

Дивіться спецтему:
Суд у Нідерландах назвав точну дату, коли мають оголосити остаточне рішення щодо “скіфського золота” Експонати кримських музеїв перебувають в Амстердамі вже майже 10 років.

Окупанти подали апеляцію на рішення суду про повернення “скіфського золота” в Україну Нині “скіфське золото” перебуває в Амстердамі.

Росія оскаржуватиме рішення голландського суду про передачу «скіфського золота» Україні РФ має час на апеляцію до 26 січня 2022 року.

Відсутність оскарження Росією рішення щодо “скіфського золота” дає надію, що артефакти повернуться в Україну – Джапарова Термін касаційного оскарження спливає наступного тижня.

Москва знову забула чий Крим та звинуватила Зеленського у “територіальних претензіях” Кремль й словом не обмовився про те, що з півострова “скіфське золото” вивезли ще до моменту окупації. Це ще один доказ того, що воно не є власністю РФ. 

Джерело

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Детальніше