Пенсії в Україні – чи можна збільшити зарплату для обчислення пенсії – що для цього потрібно

Експерт розповів, як можна це зробити.

Пенсійне забезпечення: як збільшити зарплату при обчисленні майбутньої пенсії

У 2023 році на українців чекає низка важливих змін, серед яких збільшення страхового стажу та введення накопичувальної пенсійної системи.

Експерт з питань пенсійного забезпечення Сергій Коробкін, розповів, як можна збільшити заробітну плату, яку будуть враховувати під час обчислення пенсії, пише «Соціальна інформаційна платформа».

Він підкреслив, щоб пенсія була вищою, бажано мати і більше стажу, і значно вищу зарплату. При цьому зарплата має бути високою протягом усіх років, а не лише в конкретні періоди. 

Також існує таке поняття, як оптимізація заробітку. Це коли з періоду, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії, виключається період до 60 найменш вигідних місяців зарплати підряд, за умови, що зазначені періоди складають не більш як 10% тривалості страхового стажу. Це можуть бути періоди строкової військової служби, догляду за особою з інвалідністю, періоди запровадження карантину, період воєнного стану та деякі інші.

Дуже великі зарплати при обчисленні пенсії  повністю не враховують, тобто діє певне обмеження. Якщо мова про зарплату за радянські часи, то враховують не більше, ніж 5,6 середніх зарплат за кожен місяць в ті роки.

За словами експерта, сучасні правила трохи інші.

«Припустимо, людина офіційно отримує 120 тисяч грн зарплати. Для обчислення пенсії їй врахують лише 100,5 тис. Єдиний соціальний внесок (22%) за місяць сплачується лише із зарплати, яка не перевищує 15 мінімальних зарплат. З 1 жовтня мінімальна зарплата в Україні становить 6700 грн. Тобто мінімальний внесок за місяць складає 1474 грн, а максимальний – 22110 грн», – зазначив Сергій Коробкін.

Однак, людина, яка офіційно отримує мінімальну зарплату, віднедавна може самостійно збільшити свій індивідуальний коефіцієнт зарплати. Як вже зазначено, мінімальний внесок складає 1474 грн, тобто 22% від 6700 грн. Припустимо людина добровільно доплатить державі в певному місяці ще 1474 грн. В такому разі при призначенні пенсії буде вважатися, що зарплата у людини в цьому місяці була не 6700 грн, а вдвічі більшою – 13400 грн.  Якщо так робити регулярно, то картина з розміром зарплати покращиться, що в кінцевому результаті може відіграти позитивну роль у розрахунку пенсії.

Звісно, все це за умови, що у людини є можливість робити такі внески. Нагадаємо, що нововведення з’явилося після того, як був ухвалений Закон  «Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення механізму участі в загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні», який набув чинності в грудні минулого року. Як бачимо, цей закон стосується не лише можливості купити собі стаж, але і можливості впливати на розмір зарплати, що враховується для обчислення майбутньої пенсії. Проте для тих, хто вже на пенсії, така опція, на жаль, не передбачена. 

Чи будуть підвищувати пенсії у 2023 році та до чого слід бути готовим всім пенсіонерам, читайте у матеріалі Андрія Павловського «Пенсії у 2023-му: невтішні перспективи» на ZN.UА.

 

Джерело

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Детальніше