Підтримка України в боротьбі з РФ – політика Орбана загрожує єдності ЄС

На думку критиків, Угорщина використовувала допомогу Україні як інструмент для переговорів щодо пакетів фінансування Євросоюзу.

Ворожнеча між Угорщиною та Україною підриває єдність ЄС щодо Росії – FT

Десять місяців тому прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан засудив повномасштабне вторгнення Росії в Україну та прихистив українських біженців. Але відтоді він мало що зробив для того, аби змінити свою репутацію друга російського президента Владіміра Путіна та загрози європейській єдності у її підтримці Києва. Прем’єр-популіст послабив санкції проти РФ, заперечив передачу зброї та іншої військової допомоги Україні, а також заблокував переговори Києва про наближення до НАТО.

Тому, коли минулого місяця Будапешт зняв своє вето щодо запланованого пакету допомоги ЄС Україні на 18 мільярдів євро, дипломати та експерти вважали це лише тимчасовою перервою у напружених відносинах між Угорщиною та Україною, пише Financial Times. На думку експертів, глибокі розбіжності між країнами можуть зашкодити здатності Євросоюзу допомогти Україні протистояти наступу Росії цього року.

«Українські зв’язки в мисленні Угорщини завжди були підпорядковані зв’язкам з Росією. Цього року вони теж були підпорядковані торгам з ЄС. Угорщина була готова відмовитися від допомоги Україні за відсутності угоди з Євросоюзом», – сказав експерт Андраш Рач з Німецької ради з міжнародних відносин.  

Критики кажуть, що Угорщина використовувала допомогу Україні як інструмент для переговорів щодо пакетів фінансування ЄС. Брюссель оголосив відстрочені терміни, аби довести, що він виконав реформи верховенства права. Останні необхідні для розблокування фондів відновлення пандемії та згуртованості на мільярди євро. Інші країни-члени ЄС тепер побоюються, що у разі обговорення Євросоюзом остаточне рішення з цього приводу, будь-яке питання, яке потребує одностайної згоди, як-от подальша допомога Україні, може знову стати заручником Угорщини. 

«Основні розбіжності з Угорщиною залишилися незмінними, і це знову стане проблемою, як навесні. ЄС був готовий терпіти цю незавершену справу зараз. Альтернативою була б повна ізоляція Угорщини», – сказав дипломат ЄС, обізнаний з переговорами. 

У виданні зазначили, що Угорщина опинилася в скрутному становищі на початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Вона є однією з країн, найбільш залежних в ЄС від російської нафти та газу. При цьому Угорщину втягнули в тривалі суперечки з Україною, особливо щодо прав для етнічних угорців. 

Будапешт забезпечив винятки щодо таких аспектів, як заборона на імпорт енергоносіїв, голосував за кожен пакет санкцій ЄС проти Москви. А за останні тижні він заморозив російські активи на суму 870 мільйонів євро. Однак, інші кроки, як пише FT, свідчать про намір Угорщини підтримувати відкритий діалог з Росією. 

У червні Будапешт погрожував накласти вето на санкції, якщо не буде врятовано таких символічних лідерів російського режиму, як провоєнного православного патріарха Московського Кирила. Минулого місяця Угорщина погрожувала скасувати дев’ятий пакет санкцій ЄС, поки не доб’ється виключень для міністрів енергетики, охорони здоров’я та спорту Росії. 

«Орбан відкрито пропонує шляхи втечі для кремлівських чиновників», – сказав один високопоставлений чиновник ЄС. 

У той час як інші країни вислали десятки російських дипломатів за звинуваченнями в шпигунстві, Угорщина приймає посольство з удвічі більшим персоналом, ніж місії Москви у Варшаві, Празі та Братиславі разом узяті.

«Угорщина намагається знищити свою надійність як союзника», – сказав директор Political Capital в Будапешті Петер Креко. 

Усередині країни Орбан не відчуває тиску, щоб змінити тактику, оскільки багато угорців висловлюють глибоку недовіру до українців. Заборона Києва на освіту мовами національних меншин — головним чином спрямована на російськомовних — вплинула на понад 100 шкіл для етнічних угорців на заході України. Будапешт заблокував амбіції України щодо наближення до НАТО, вимагаючи відновити ці права меншин. На засіданні міністрів закордонних справ країн НАТО, яке відбулося в листопаді 2022 року, Угорщина виступила проти запрошення очільника українського МЗС Дмитра Кулеби на офіційні засідання.  

У виданні зазначили, що публіцист Жолт Баєр, який є близьким соратником прем’єра Орбан, розкритикував президента України Володимира Зеленського: «Хто він? Нахабна, тупа, корумпована, шовіністична свиня, вигодована з Америки.. Досить нам Зеленського». 

Українці також не довіряють Угорщині. Як вказує FT, 42% респондентів нещодавнього опитування вважали угорців ворожими до України. Минулого тижня Кулеба заявив, що двосторонні відносини не покращаться, поки Орбан залишається при владі. «Українсько-угорські зв’язки знаходяться на мінімальному рівні. Зв’язки між ЄС та Угорщиною також жахливі, і Будапешт звертається до росіян, які тепло їх приймають і посилають їм газ, не зважаючи на те, що вони спричинили криваву та трагічну війну», – сказав дипломат ЄС.

Орбан давно очікував перемоги Росії, заявивши в липні, що «українці ніколи не виграють війну проти Росії». 

«Угорщина розраховувала, що війна буде йти, як анексія Криму 2014 року… Але все змінилося», – сказав дипломат.

У той час як Орбан, який пишається своєю «угорською моделлю» відносин з Росією, зазвичай зустрічається з Путіним щороку, немає ознак потепління у відносинах між прем’єром і Зеленським. 

«Взаємна довіра між Угорщиною та Україною знаходиться на надзвичайно низькому рівні», — сказав брюссельський зовнішньополітичний аналітик Ботонд Феледі.

Вони зіткнулися безпосередньо перед виборами в Угорщині у квітні минулого року, коли вимога Зеленського, щоб Будапешт виступив на чийсь бік щодо вторгнення Росії, викликала гнівний докір з боку Орбана. Зеленський запросив Орбана в Україну під час червневої телефонної розмови. Але пара ще не зустрілася, і Орбан сказав, що візит до Києва «не в порядку денному». Дипломат ЄС додав: «Угорщина погано підготовлена ​​до повного відокремлення від Росії, якого зараз прагнуть інші».

Нагадаємо, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан у різдвяному інтерв’ю виданню Magyar Nemzet заявив, що поки Сполучені Штати підтримують Україну і надають зброю, війна триватиме і затягуватиметься.

Своєю чергою в українському заявили, що заяви прем’єра Угорщини демонструють патологічну зневагу до України та українського народу, який протистоїть російській агресії, а також його власну політичну короткозорість. Адже поразка України у війні, до якої Віктор Орбан непрямо закликає, призвела б до прямої загрози російської агресії для Угорщини та угорців.

Джерело

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Детальніше