ВООЗ назвала шкідливі речовини та продукти, які збільшують смертність

У Всесвітній організації охорони здоров’я назвали шкідливі речовини та продукти й закликали уряди посилити їхнє регулювання

Зміст

Про це повідомляє The Guardian.

Згідно з даними ВООЗ, тютюн, алкоголь, ультраоброблені харчові продукти та напої (UPF), а також викопне паливо щороку вбивають 2,7 млн людей у Європі.

У представленому звіті підрахували, що тютюн, викопне паливо, UPF та алкоголь є причиною понад 7400 смертей щодня в 53 країнах Європи. Загалом ці чотири галузі спричиняють у Європі близько 2,7 млн смертей щорічно, це приблизно чверть (24,5%) усієї смертності.

У звіті також описано, як “велика промисловість” використовує відкриті та приховані методи збільшення своїх прибутків шляхом затримки та зриву політики щодо покращення здоров’я населення.

“Невелика кількість транснаціональних корпорацій… мають значну владу над політичним і правовим контекстом, у якому вони діють, і перешкоджають регулюванню суспільних інтересів, що може вплинути на їхні прибутки”, – заявили у ВООЗ.

Тактика, яку застосовують великі комерційні галузі, підриває заходи щодо зменшення куріння, вживання алкоголю та ожиріння, які є головними причинами поганого самопочуття, та яких можна уникнути.

Читайте також: Вчені назвали фрукт, що знижує ризик діабету та захворювань серця

“Тактика промисловості включає в себе експлуатацію вразливих людей за допомогою цілеспрямованих маркетингових стратегій, введення споживачів в оману та надання неправдивих заяв про переваги їхньої продукції чи її екологічні повноваження”, – прокоментував регіональний директор ВООЗ у Європі.

Згідно із дослідженням 2023 року, алкоголь, тютюн, оброблена їжа та напої, а також викопне паливо спричинили 19 млн смертей на рік у всьому світі, або 34% усіх смертей.

Аналіз ВООЗ показує, що жодна з європейських країн не досягає цілей сталого розвитку ООН щодо припинення зростання ожиріння або скорочення куріння серед людей віком від 15 років на 30%. 53 країни споживають більше алкоголю, ніж будь-який інший регіон у світі.

Читайте також: Секрети здоров’я від китайського аґрусу: 5 переваг ківі для організму

У звіті також зазначили, що меншість європейських країн заборонила куріння у громадських місцях, а зусилля, спрямовані на те, щоб зробити шкідливі продукти менш привабливими через просту упаковку, оподаткування алкоголю та маркування харчових продуктів, також не були широко реалізовані.

Всесвітній фонд дослідження раку закликав людей частіше дотримуватися переважно рослинної дієти, тобто вживати різноманітних продукти рослинного походження, цільнозернові, фрукти і бобові та обмежити вживання алкоголю, щоб знизити ризик захворювання.

  • 11 травня стало відомо, що міська влада Сан-Франциско в межах програми “керованого алкоголю” щороку виділяє 5 млн доларів на алкогольні напої для безхатьків: вони стверджують, що це запобігає підвищенню смертності.

Читати Еспресо в Telegram

Читати Еспресо в Telegram

Джерело

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Детальніше