Сиве волосся: нові відкриття про причини та механізми

Сивий колір волосся — явище, яке традиційно асоціюється з віком і природними змінами в організмі. Однак, сивина – це не завжди про вік

Зміст

Дослідження в цій області продовжують розвиватися, і останнім часом вчені виявили нові аспекти того, як виникає сивина, що дає нове розуміння цього процесу.

Колір волосся та сивина

Традиційно вважалося, що сивина виникає внаслідок зменшення кількості пігменту меланіну в волоссі. Меланін відповідає за колір волосся, шкіри та очей, і його зменшення з віком призводить до того, що волосся стає сивим.

У матеріалі Wonderzine лікарка-трихолог, дерматологиня та членкиня Асоціації трихологів України Оксана Самойлюк розповіла, що колір волосся визначається наявністю двох основних типів пігментів: еумеланін та феомеланін. Еумеланін відповідає за темно-коричневі та чорні тони, тоді як феомеланін надає жовті та червоні відтінки волоссю. Співвідношення цих пігментів визначає кінцевий колір локонів.

Коли вироблення меланіну зменшується, що може відбуватись через вікові зміни або внаслідок деяких порушень в організмі людини, волосся поступово втрачає свій колір. Спочатку волосся набуває сірого відтінку, а згодом – стає білим.

Фактори, які впливають на появу сивини

Відповідно до наукових даних та досліджень, у середньому у людей європеоїдної раси процес посивіння волосся настає в 34 роки, хоча у деяких випадках цей процес може початися ще раніше – до досягнення 20-річного віку. Зазвичай у людей віком до 50 років майже половина волосся вже має сивий відтінок.

1

Фото: abc.net.au

Жінки дуже часто приховують сиве волосся, вдаючись до фарбування, оскільки вважають, що це перші ознаки старіння. Однак, експерти виділяють низку причин, що відповідають за прискорення процесу появи сивини, зокрема:

  • генетика та спадковість;
  • стрес, нервові розлади, затяжна депресія та інше;
  • хвороби та медичні стани (шлунково-кишкового тракту, печінки, нирок);
  • зміни в гормональному балансі;
  • проблеми, що стосуються роботи ендокринної системи;
  • нестача вітамінів і мінералів.

Прийом антибіотиків на регулярній основі, надлишок вживання алкоголю та неправильне харчування можуть впливати на здоров’я волосся і прискорювати його посивіння. Нестача важливих вітамінів і мінералів, а також токсичні впливи можуть порушувати нормальне функціонування волосяних фолікулів.

Часте перетягування локонів гумками та іншими аксесуарами, також може пошкоджувати волосяні фолікули та знижувати їхню здатність до регенерації. Крім того, сивина волосся може бути пов’язана з певними патологіями пігментації. Так, альбінізм призводить до повної або майже повної відсутності пігменту, що робить волосся білим, тоді як вітиліго викликає появу світлих плям на шкірі та волоссі через втрату пігменту в окремих ділянках.

Ці фактори можуть впливати окремо або у поєднанні, призводити до раннього посивіння у різних людей. Проте, нові дослідження показують, що цей процес набагато складніший.

Наукове відкриття

Дослідження, що було опубліковане у науковому журналі Nature, виявило цікаві дані та можливо наблизило людей до розв’язання проблеми та боротьби з сивиною в майбутньому. Про це пише Здоровʼя 24.

Науковці з Університету Нью-Йорка виявили нові деталі щодо процесу синтезу меланіну, який відбувається та накопичується у спеціальних клітинах — меланоцитах, розташованих у волосяних фолікулах. Меланоцити формуються зі стовбурових клітин, які також знаходяться в цих фолікулах.

Дослідження показало, що стовбурові клітини, які повинні перетворюватися на меланоцити, з часом втрачають свою здатність до цього процесу через порушення їхньої рухливості.

Вчені змогли виявити цю закономірність у стовбурових клітинах мишей і з’ясували, що з віком вони накопичуються в певній частині фолікула, яка називається балдж, тож їх нормальний розвиток зупиняється. У здорових умовах ці клітини переходять до різних ділянок фолікула і взаємодіють з сигнальними білками, що сприяють їх перетворенню на меланоцити.

Однак, з віком кількість стовбурових клітин у балджа збільшується, вони не переходять у зрілі меланоцити. Це призводить до припинення нормального процесу дозрівання.

Віднайшовши цю закономірність, вчені планують продовжити дослідження та знайти спосіб “звільнити” такі клітини з балджа, щоб відновити їхню функціональність. Таке відкриття в майбутньому можливо стане ключовим для розробки засобу, що назавжди звільнить від сивини.

“Нововіднайдені механізми підвищують ймовірність того, що таке ж фіксоване розташування стовбурових клітин меланоцитів може існувати в людей. Якщо це так, це є потенційним шляхом для відвернення або запобігання посивінню”, – розповів у матеріалі журналу Nature провідний дослідник доктор Ці Сун, постдокторант NYU Langone Health. Пише BBC.

Читати Еспресо в Telegram

Читати Еспресо в Telegram

Джерело

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Детальніше