Бізнес у липні дещо поліпшив оцінки перспектив своєї економічної діяльності. В липні 2022 року ІОДА зріс до 43,6 проти 41,3 у червні. Про це свідчить індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який Нацбанк розраховує щомісяця, за виключенням вимушеної перерви у березні-травні.
Що каже бізнес
У липні в підприємств, залучених до щомісячного опитування, залишилися песимістичні оцінки економічних результатів у найближчій перспективі за всіма секторами економіки.
Підприємства промисловості зберегли негативні оцінки економічних перспектив, зумовлені порушенням виробничих і логістичних ланцюжків, руйнуванням потужностей та інфраструктури, тимчасовою окупацією частини територій: секторальний індекс у липні становив 43.1 проти 43.7 у червні.
Підприємства сектору будівництва в липні послабили оцінки економічних результатів своїх підприємств, попри сезонні сприятливі умови та прийняття урядом низки постанов для поліпшення діяльності сектору: секторальний індекс становив 35,0 (у червні — 40,1).
Підприємства торгівлі, попри складнощі, адаптуються до нових умов та поліпшують очікування щодо своєї економічної діяльності: секторальний індекс наблизився до нейтрального рівня і становив 48.7 порівняно з 43.4 у червні.
Підприємства сфери послуг дещо поліпшили, проте залишили песимістичними оцінки своїх економічних результатів: секторальний індекс становив 41.9 (у червні — 37.7). Негативним очікуванням сприяли продовження інтенсивних бойових дій, пошкодження транспортної інфраструктури, скорочення попиту та втрата замовлень.
Оцінки щодо зайнятості залишаються песимістичними. Респонденти підприємств усіх видів діяльності продовжують очікувати зменшення кількості працівників, найбільше — сектору будівництва.
Натомість підприємства торгівлі та сфери послуг відзначили деяке підвищення попиту на персонал.
Методика проведення опитування
Щомісячне опитування підприємств проводилося з 04 до 22 липня 2022 року.
В опитуванні взяло участь 420 підприємств. Серед опитаних підприємств 45.5% — компанії промисловості, 28.1% — сфери послуг, 21.4% — торгівлі, 5.0% — будівництва, 32.4% респондентів — великі підприємства, 31.7% — середні, 36.0% — малі.
34.8% опитаних підприємств здійснюють експортні та імпортні операції, 9.8% — лише експортні операції, 14.5% — лише імпортні операції, 41.0% — не здійснюють зовнішніх економічних операцій.
Результати опитувань відображають лише думку респондентів — керівників підприємств, а не оцінки Національного банку України.
Щомісячний індекс очікувань ділової активності (ІОДА) — інструмент оперативної оцінки та відстеження тенденцій розвитку економіки. Індекс розраховується на основі опитувань українських підприємств реального сектору економіки.