Сало — це продукт, що займає особливе місце в українській кухні. Без нього неможливо уявити справжній смак домашніх страв або святкові застілля
Зміст
Сало давно стало символом національної культури, але навколо цього продукту й досі точиться багато суперечок, особливо стосовно того, що стосується його впливу на здоров’я. “Еспресо” зібрало інформацію щодо користі сала, його негативних властивостей, а також рекомендованої норми споживання.
Корисні властивості сала
Сало багате на різні жири, які позитивно впливають на роботу серця, судин та чинять значний вплив на гормональну систему. Найбільше значення має арахідонова кислота, або омега-6, яка сприяє покращенню роботи мозку, стимулює обмін речовин та підтримує імунну систему.
“З погляду користі сало містить усі види жирних кислот, жиророзчинні вітаміни Д і Е, вітаміноподібну речовину холін. Усі вони беруть участь у роботі гормональної, нервової, імунної, антиоксидантної систем організму”, – розповіла дієтологиня Світлана Фус на своїй сторінці в Instagram.
Завдяки високій калорійності сало є чудовим джерелом енергії. У холодні сезони або під час інтенсивної фізичної діяльності його вживання може стати корисним способом швидко відновити сили.
Сало містить вітаміни A, D, E, які підтримують здоров’я шкіри, зору та імунітету. Вітамін D також сприяє засвоєнню кальцію, що важливо для кісток.
“У салі є і омега-3, і омега-6, і омега-9 кислоти в нормальному, збалансованому співвідношенні, що важливо для організму. Вітаміни A, D, E, селен як антиоксидант та помічник роботи щитоподібної залози. Лецитин, що входить до складу мембран”, – розповіла фахівчиня з правильного харчування Анастасія Голобородько.
Багато людей помилково вважають, що тваринні жири – це одразу щось погане. Однак організму необхідні різні жири для нормального функціонування, вони повинні становити близько 30% від загальної кількості калорій. Холестерин – це також необхідний будівельний матеріал для клітинних мембран, виробництва гормонів, зокрема статевих, синтезу вітаміну D і жовчних кислот.
“Багато хто боїться холестерину. А це будівельний матеріал, який входить до складу оболонки кожної клітини організму, і має надходити у необхідній кількості. Сало, як будь-який продукт тваринного походження, містить холестерин, але його кількість значно поступається іншим інгредієнтам”, – зазначає Фус.
Фото: АgroNews
Які негативні наслідки може мати вживання сала
Попри всі корисні властивості та позивні ефекти на організм людини, цей продукт дуже важливо вживати помірно. Сало все ж належить до категорії насичених жирів. Їх надмірне вживання може призвести до підвищення рівня “поганого” холестерину, що збільшує ризик серцево-судинних захворювань, а також сприяє набору зайвої ваги.
Для людей з проблемами травної системи, наприклад гостра фаза гастриту або панкреатит, сало може бути важким для перетравлення через надмірну жирність, тому зазвичай його повністю виключають із раціону.
Обмеження щодо споживання цього продукту варто дотримуватися людям, які мають захворювання нирок та печінки. Через високий вміст жирів у салі його надмірне вживання може створювати додаткове навантаження на ці органи, що в кінцевому підсумку може погіршити фільтрацію крові, впливати на здатність організму позбуватися зайвих продуктів обміну та інше.
Норма споживання сала
Оскільки 100 грамів сала містить за різними оцінками приблизно 800-1000 калорій, зловживання цим продуктом може сприяти набору зайвої ваги. Однак для здорової дорослої людини оптимальна порція становить приблизно 20-30 грамів на день, зазначають в матеріалі Клініки дієтології Наталії Самойленко. У такій кількості продукт забезпечує організм необхідними жирами, вітамінами та енергією, не перевищуючи допустимі межі калорійності та холестерину.
У 30 грамах сала міститься близько 30 мг холестерину, що є порівняно невеликою кількістю від допустимої норми для здорової людини, яка становить 300 мг на день. Для людей із серцево-судинними захворюваннями ця норма дещо нижча – до 200 мг на день.
Крім того, важливо також брати до уваги спосіб життя: людям з активним фізичним навантаженням можна трохи збільшити цю норму, а тим, хто має проблеми зі здоров’ям або малорухливий спосіб життя — зменшити.
Як і коли правильно їсти сало
Сало краще вживати в першій половині дня, оскільки воно забезпечує організм енергією, яку легше спалити під час активності.
Сало добре поєднується з овочами (капуста, огірки, помідори), що сприяють легшому засвоєнню жирів. Його також можна вживати з зеленню, але варто уникати поєднання з продуктами, багатими на крохмаль, як-от картопля, поєднувати з рафінованим зерном. Крім того, сало не варто нагрівати, а поготів смажити. Найкращий варіант – їсти свіже сало без солі або малосолоне. Воно має бути чистим, без сторонніх запахів та добре очищеним, тоді ви отримаєте найбільше користі від цього продукту.
Сало може бути дуже корисним, якщо його вживати в помірних кількостях та правильно поєднувати з іншими продуктами. Воно забезпечує організм необхідними жирами, енергією та вітамінами, але зловживання може призвести до негативних наслідків для здоров’я.
Читати Еспресо в Telegram